Centrum Badań Ilościowych nad Polityką ma nową siedzibę!

Od 8 grudnia 2020r. Centrum Badań Ilościowych nad Polityką zmieniło swój adres. Nowa siedziba mieści się w wyremontowanym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Reymonta 4, a gospodarzem jest teraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Niegdyś funkcjonował tutaj Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz częściowo Wydział Matematyki i Informatyki,  które parę lat wcześniej zostały przeniesione do budynków Kampusu UJ na Ruczaju.

Centrum Badań Ilościowych nad Polityką jako jednostka dwóch wydziałów (Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych) dotychczas miało siedzibę w wynajmowanym czasowo, przez uczelnię budynku na ul. Wenecja. Oddanie w jesieni 2020 r. wyremontowanego gmachu na Reymonta, umożliwiło przeprowadzkę do budynku, którego właścicielem (wraz z działką) jest Uniwersytet Jagielloński. W jego sąsiedztwie znajduje się m.in. Biblioteka Jagiellońska, Park Jordana, budynki Uniwersytetu Pedagogicznego oraz po drugiej stronie ulicy teren Akademii Górniczo-Hutniczej. Historia ‘Reymonta 4’ jak potocznie, nazywa się to miejsce, związana jest z drugą połową ubiegłego wieku.

W drugiej połowie lat 60 XX w. projekt  mającego powstać, budynku edukacyjnego przy ul. Reymonta 4, powierzono doświadczonemu w takich kompozycjach Stanisławowi Juszczykowi. Nawiązujący w swej architekturze do modernizmu, projekt realizowany był z przeznaczeniem dla użytku Instytutu Fizyki i Matematyki UJ. Od tamtego czasu w skutek zwiększania się zaplecza edukacyjno-badawczego uczelni, dokonały się znaczące zmiany w strukturze jej funkcjonowania. Dwa wydziały kierunków ścisłych, przeniesione zostały do nowo oddanych budynków na Kampusie UJ. W 2008 r. przeniósł się Wydział Matematyki i Informatyki, a w 2014 r. po sąsiedzku swoją siedzibę dostał Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Od tego czasu możliwe było, rozpoczęcie gruntownego remontu gmachu na Reymonta, który trwał aż do 2020r.

W końcu w czasach zwiększonych obostrzeń w skutek ogłoszonej pandemii, pojawiła się jednak wspaniała możliwość, jak również konieczność, integracji pod jednym adresem, jednostek organizacyjnych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, rozsianych dotąd po śródmieściu Krakowa. Wraz z nimi do budynku przeniosą się też pracownicy wspierający prace IT całego uniwersytetu.

2 września 2020r. Wiadomości UJ podały: ” 8-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 11 tys. m kw. przeszedł całkowitą metamorfozę. Przebudowano go z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono w system zarządzania BMS - ważny element inteligentnego budownictwa, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu. Prace budowlane objęły m.in. zmianę układu pomieszczeń, wyznaczenie nowych ciągów komunikacyjnych, w tym przebudowę części biegów klatek schodowych oraz pełną wymianę instalacji wewnętrznych. Ponadto wykonano roboty termomodernizacyjne, obejmujące m.in. ocieplenie całego budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Na południowej elewacji zainstalowano panele fotowoltaiczne, które pełnią jednocześnie funkcję zacieniającą. Prace projektowe i wykonawcze były prowadzone w taki sposób, by jak najmniej ingerować w tereny zielone. Wokół budynku nadal rośnie wiele dorodnych drzew i krzewów. W miejsce tych, które kolidowały z inwestycją, posadzono gatunki pierwotne, tj. dęby czy graby. Dodatkowo na elewacji od strony parku Jordana zawieszono kilkanaście budek dla jerzyków, których obecność w okolicy zauważono jeszcze przed rozpoczęciem robót.”

Przed budynkiem pozostanie nadal pomnik Stefana Banacha, polskiego uczonego z lwowskiej szkoły matematycznej o pasjonującym życiorysie, który swoją obecnością będzie nawiązywał do rodowodu i historii powstania budynku.

Obiekt uwzględniono w projekcie: Krakowski Szlak Modernizmu

Data opublikowania: 11.12.2020
Osoba publikująca: Katarzyna Mirocha