Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komputery kwantowe - jak działają i w czym są lepsze od klasycznych?

Komputery kwantowe - jak działają i w czym są lepsze od klasycznych?

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wykładem prof. Karol Życzkowskiego, który dotyczył komputerów kwantowych.

W wykładzie omówiono podstawowe koncepty informatyki kwantowej, w tym qubity i ich zdolność do bycia w superpozycji, co pozwala na przetwarzanie większej ilości informacji niż klasyczne bity. Wyjaśniono również zjawisko splątania kwantowego, które jest kluczowe dla kwantowych algorytmów i potencjalnie pozwala na szybsze rozwiązywanie problemów niż tradycyjne komputery.

Dyskutowano o praktycznych zastosowaniach mechaniki kwantowej, takich jak teleportacja kwantowa i kryptografia kwantowa, które wykorzystują unikalne właściwości stanów kwantowych do przesyłania informacji z dodatkowym zabezpieczeniem. Podkreślono, że choć teoria kwantowa jest dobrze ugruntowana, praktyczne zastosowania wciąż są w fazie rozwoju.

Na koniec, przedstawiono aktualny stan rozwoju komputerów kwantowych, zwracając uwagę na wyzwania związane z dekoherencją i skalowalnością systemów kwantowych. Mimo że istnieją już prototypy komputerów kwantowych, nadal trwają badania nad przezwyciężeniem technicznych przeszkód, które uniemożliwiają ich szerokie zastosowanie.

 

Całość rozmowy dostępna jest na YouTube.