Najnowsza edycja
Na posiedzeniu w dniu 31 sierpnia 2020 roku, przeprowadzanym w trybie online, Kapituła Konkursu o Puchar Pytii, organizowanego przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ, rozstrzygnęła jego VI edycję.
Za najlepszy sondaż przed I turą wyborów Kapituła uznała sondaż firmy IBSP dla portalu Stan Polityki z dnia 26.06.2020 r., który był najbliższy oficjalnym wynikom wyborów ustalonym w oparciu o dane Państwowej Komisji Wyborczej we wszystkich rozpatrywanych metrykach (z wyjątkiem pomocniczo analizowanej odległości Czebyszewa, według której był drugi). Z tego względu Kapituła postanowiła przyznać firmie IBSP Złoty Puchar Pytii. Ponadto Kapituła postanowiła przyznać wyróżnienie w kategorii sondaże firmie Kantar Millward Brown.
W związku z niejednoznacznością publikowanych wyników, Kapituła uznała, że nie można jednoznacznie wskazać najlepszego sondażu przed II turą wyborów. Uwzględniając także większą łatwość oszacowania wyniku w II turze, postanowiła więc nie przyznawać Pucharu Pytii za najlepszy sondaż w II turze wyborów, a jedynie przyznać ex aequo dwa wyróżnienia dla firm Social Changes i CBM Indicator.
Dodatkowo Kapituła porównała także w ramach odrębnej kategorii publikowane przed wyborami prognozy. Kapituła postanowiła przyznać wyróżnienia za prognozy przed I turą wyborów firmom Polityka Insight i StanPolityki.pl, zaś wyróżnienie za prognozę przed II turą wyborów dla p. Dominika Drzazgi.
Pełne wyniki i uzasadnienie swoich decyzji Kapituła zawarła w załączonym protokole.
Dotychczasowe edycje konkursu:
- VI edycja - wybory prezydenckie, czerwiec-lipiec 2020
- V edycja - wybory parlamentarne, październik 2019
- IV edycja – wybory do Parlamentu Europejskiego, maj 2019
- III edycja – wybory samorządowe, listopad 2018
- II edycja – wybory parlamentarne, październik 2015
- I edycja – wybory prezydenckie, maj-czerwiec 2015
Cel:
Analiza sondaży i prognoz wyborczych oraz nagrodzenie najlepszych.
Zasady konkursu:
- W konkursie uwzględniane są sondaże i prognozy przeprowadzone i opublikowane w ostatnich dwóch tygodniach przed wyborami.
- Dla każdego ośrodka, który przeprowadził w tym okresie więcej niż jedno badanie opinii, uwzględniany jest jedynie ostatni sondaż / prognoza.
- Kapituła analizuje wyniki sondaży i prognoz i porównuje je z wynikami wyborów. Obliczane są odległości sondaży i prognoz od wyników wyborów przy użyciu różnych metryk. Są to m.in. metryki: D_STAT (kąt statystyczny), L_1 (miejska), L_2 (euklidesową), L_INFTY (Czebyszowa). Im mniejsza odległość sondażu do wyników wyborów, tym lepszy sondaż.
- Kapituła wnikliwie analizuje wyniki dla różnych metryk, dyskutuje i decyduje o przyznaniu nagród.
Kapituła
- Karol Życzkowski – Przewodniczący
- Dariusz Stolicki – Sekretarz
- Daria Boratyn
- Jarosław Flis
- Robert Konieczny
- Zbigniew Puchała
- Wojciech Słomczyński
- Stanisław Szufa