Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lista projektów

GRANTY NARODOWEGO CENTRUM NAUKI

Projekt Flagowy QuantPol

Decyzją Rektora UJ z września 2022 r. Centrum Badań Ilościowych nad Polityką jest jednym z 16. projektów flagowych Uniwersytetu w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (ID.UJ), Priorytetowego Obszaru Badawczego DigiWorld. Projekty Flagowe (PF) stanowią ambitne przedsięwzięcia realizowane w ramach programu ID.UJ, które w istotny sposób mają wzbogacić ekosystem badawczy UJ. PF mają przy tym stać się „wizytówkami UJ” – przestrzeniami współpracy interdyscyplinarnej i międzynarodowej, które we wzorowy sposób łączą prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie z realizacją innych aspektów misji Uniwersytetu: kształceniem studentów i doktorantów, współpracą z biznesem, działalnością ekspercką i zaangażowaniem społecznym.

Ordynacja dla Polski

Mieszany system wyborczy stanowi połączenie elementów charakterystycznych dla klasycznych systemów reprezentacji proporcjonalnej oraz systemów większościowych. Przez niektórych takombinacja określana jest mianem „tego co najlepsze z dwóch światów”. Dlatego też na przełomie XX i XXI wieku, w nadziei na usprawnienie systemu politycznego, wiele państw zdecydowało się na zainicjowanie reformy prawa wyborczego, polegającej na wprowadzeniu systemu mieszanego na potrzeby wyborów parlamentarnych. Dyskusja na temat możliwości wprowadzenia systemu mieszanego nie ominęła również Polski.

Ścieżki sukcesu, drogi odwrotu - wzorce kariery wyborczej i cyrkulacji elit w polskim wielopoziomowym systemie rywalizacji wyborczej

W polskim systemie politycznym jest wiele rodzajów funkcji obsadzanych w wyborach powszechnych, od radnego gminy, poprzez np. posła czy senatora, po prezydenta RP. Jeszcze liczniejsze są te, których obsada zależy od wyborców pośrednio, jak np. ministra, marszałka województwa czy starosty. Jaka jest droga do każdego z tych stanowisk? Jak pełnienie jednej funkcji wpływa na szanse późniejszego sprawowania innych? Udzielnie odpowiedzi na te pytania jest głównym celem naszego projektu.

Badania skali zjawiska gerrymanderingu w polskich wyborach do rad gmin w 2014 r.

W 2014 roku po raz pierwszy wszyscy członkowie rad gmin wybierani byli w jednomandatowych okręgach wyborczych. Granice okręgów wyznaczane były przez same rady, co powodowało niebezpieczeństwo wystąpienia zjawiska gerrymanderingu, tj. manipulowania granicami okręgów wyborczych w taki sposób, aby skumulować poparcie dla oponentów w kilku okręgach, a samemu mieć nieznaczne poparcie w większej ilości okręgów.